english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Taťána Vladimírovna Ventcelová

Medailon věnovaný lingvistce-romistce T. V. Ventcelové, která pracovala na mnoha encyklopedických statích o Romech a jejich jazyce.
Taťána Vladimírovna Ventcelová (nar.1908) měla za sebou pohnutý život. V roce 1937 byl zatčen a na základě vykonstruovaného obvinění odsouzen k smrti a zastřelen její manžel. I ona strávila necelý rok ve vězení - na svobodě zůstala jen malá dceruška.
Ještě před válkou napsala T. V. Ventcelová knihu "Cikánský jazyk-severoruský dialekt", ale za války se celý náklad ztratil. Kniha byla vydána až v roce 1964 v edici Jazyky národů Asie a Afriky. V roce 1983 vyšla její anglická verze. V roce 1988 ji vydalo lipské nakladatelství VEB v němčině. Po celý život udržovala živé osobní kontakty s Romy - a to jak s předními hudebníky a divadelními umělci, tak i s Romy kočovnými, které úřady nutily k usedlému životu. Snažila se jim pomoci tím, že osobně chodila za představiteli moci a pokoušela se jim vysvětlit osobitou historii a svébytné kulturní tradice Romů.


1997_1-2_s.43-47_Jelizarenkova.pdf:

Publikace: 1-2/1997
Témata: romisté
Země: Rusko
Autor: Jelizarenková, T.
Bibliografický odkaz: Jelizarenková, T.. 1997. Taťána Vladimírovna Ventcelová. Romano džaniben 4 (1): 43–47.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás