english | česky
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Taťána Vladimírovna Ventcelová

Medailon věnovaný lingvistce-romistce T. V. Ventcelové, která pracovala na mnoha encyklopedických statích o Romech a jejich jazyce.
Taťána Vladimírovna Ventcelová (nar.1908) měla za sebou pohnutý život. V roce 1937 byl zatčen a na základě vykonstruovaného obvinění odsouzen k smrti a zastřelen její manžel. I ona strávila necelý rok ve vězení - na svobodě zůstala jen malá dceruška.
Ještě před válkou napsala T. V. Ventcelová knihu "Cikánský jazyk-severoruský dialekt", ale za války se celý náklad ztratil. Kniha byla vydána až v roce 1964 v edici Jazyky národů Asie a Afriky. V roce 1983 vyšla její anglická verze. V roce 1988 ji vydalo lipské nakladatelství VEB v němčině. Po celý život udržovala živé osobní kontakty s Romy - a to jak s předními hudebníky a divadelními umělci, tak i s Romy kočovnými, které úřady nutily k usedlému životu. Snažila se jim pomoci tím, že osobně chodila za představiteli moci a pokoušela se jim vysvětlit osobitou historii a svébytné kulturní tradice Romů.


1997_1-2_s.43-47_Jelizarenkova.pdf:

Publikace: 1-2/1997
Témata: romisté
Země: Rusko
Autor: Jelizarenková, T.
Bibliografický odkaz: Jelizarenková, T.. 1997. Taťána Vladimírovna Ventcelová. Romano džaniben 4 (1): 43–47.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás