english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Židovští lékaři v cikánských táborech

Vzpomínky na 4 židovské lékaře, kteří působili v "cikánských táborech" (Lety, Hodonín, Osvětim) jsou především uznáním jejich osobního i profesionálního nasazení, s jakým léčili romské spoluvězně. Jmenovitě jsou to Michal Bohin, Alfred Mílek, prof. Berthold Epstein a Rudolf Weisskopf, všichni před válkou působili v Praze. Tito lékaři zároveň přinesli cenná svědectví o hrůzných poměrech, v jakých byli romští vězni drženi a dr. Weisskopf dokonce sepsal rozsáhlé vzpomínky ze svého působení v "cikánské nemocnici" (spolu s prof. Epsteinem působil v osvětimské nemocnici pro romské spoluvězně, kde se stali členy Mengelova týmu, zkoumali příčiny a způsoby léčení nomy). V článku je ocitována velmi sugestivní pasáž z jeho pamětí o strašné likvidaci celého cikánského tábora v Osvětimi - Březince.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2000
Témata: historie obecně
Země: Česká republika
Autor: Nečas, Ctibor
Bibliografický odkaz: Nečas, Ctibor. 2000. Židovští lékaři v cikánských táborech. Romano džaniben 7 (1): 58–61.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás