english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Shakespeare a Romové

Když začal W. Shakespeare psát své hry, žili Romové na britských ostrovech už přes sto let. Ve svých hrách se několikrát o nich zmiňuje. D. Kenrick ve svém textu cituje z Othella, kde je zmiňována "egyptská věštkyně", z komedie Jak se vám líbí, kde se W. Shakespeare vysmívá šlechticům, kteří předstírají, že jsou Cikáni a odcházejí žít do lesů. V Antoniovi a Kleopatře je titulní hrdinka přirovnávána ke kouzelnici, která "jako pravá cikánka mě očarovala".
Do romštiny byly přeloženy dvě Shakespearovy hry: Othello a Romeo a Julie. Othella přeložil romský sociolog, novinář a básník Rajko Djurič a Romea a Julii autor tohoto textu D. Kenrick. Obě hry uvedlo romské divadlo Pralipe, jež vzniklo v Makedonii a později se přestěhovalo do Německa. V této stati je uveden romský text - jazyk zobecňující balkánské dialekty romštiny, originální anglický text a český překlad Josefa Topola.

Publikace: 1-2/1998
Témata: literatura - překlady
Země: Velká Británie
Autor: Kenrick, Donald
Bibliografický odkaz: Kenrick, Donald. 1998. Shakespeare a Romové. Romano džaniben 5 (1): 90–95.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás